Kotimainen rallikausi pyörähtää käyntiin komealla tavalla, kun Pohjois-Pohjanmaan lakeuksilla loppiaislauantaina ajettavassa Piippola-rallissa mukana nähdään peräti 219 autokuntaa.
Nyt viidennen kerran ajettava Ralli Team Kainuu ry:n järjestämä Piippola-ralli on samalla myös uuden R-Cupin ensimmäinen osakilpailu. Kuuden osakilpailun sarjassa mestaruudesta kamppailee 95 kuljettajaa. Yhteensä Piippola-rallissa lähtöviivalle asettuu peräti 219 autokuntaa, joten nähtävää loppiaislauantaina on luvassa varmasti paljon.
Kaksivetoisten nuottiluokassa Piippola-rallissa mukana on useita tuttuja nimiä rallin SM-sarjan SM3-luokasta, kuten mm. viime kaudella kyseisen luokan SM-pisteissä viidenneksi sijoittunut Anssi Rytkönen, pisteseiska Niko Mäkinen, sekä Henrik Pietarinen, Jani Luhtaniemi ja Jonna Olkoniemi.
Piippola-rallissa kilpailureitin kokonaispituus on noin 230 kilometriä ja siitä erikoiskokeiden osuus on noin 78 kilometriä.
Lue myös! Juha Salo Kaloppi-rallin ykköstähti – Mukana myös mielenkiintoinen liettualaisvieras (4.1.2018)
Teksti: Jari Hotti – Twitter: @JariHotti
Facebook kommentit